مشخصات کلی

کفپوش بتنی

کلمه بتن مفهوم سختی و مقاومت را القا مینماید. بصورت کلی به هر ماده، محصول و یا ترکیبی که از یک عنصر چسبنده با خاصیت سیمانی شدن تشکیل شده باشد بتن گفته می‌شود. بتن بطور کلی از مخلوط آب با سیمان و سنگدانه‌های مختلف، در اثر واکنش آب با سیمان در شرایط محیطی خاصی حاصل می‌شود. بتن ممکن است از ترکیب انواع مختلف سیمان OPC یا SRC و نیز پوزولان‌ها، مواد مضاف، سرباره کوره‌ها، گوگرد، افزودنی های روان کننده، ضد یخ و ...، الیاف متنوع، افزودنی پلیمری و غیره تهیه شود. در نحوه ساخت بتن معمولا از حرارت، آب، اتوکلاو، بخار، خلأ، متراکم کننده‌های مختلف و فشارهای هیدرولیکی استفاده شود. با گسترش و پیشرفت علم و پیدایش تکنولوژی‌های مختلف در چن دهه اخیر، شناخت بتن و خواص آن نیز بصورت خاص مورد توجه مهندسان و معماران قرارگرفته است، بطوریکه امروزه شاهد کاربرد انواع مختلف بتن با مواد متفاوت با خواص و کاربری مخصوص به خود هستیم. امروزه انواع مختلفی از سیمان ها که شامل سولفورها، پوزولان ها، الیاف بتن مختلف، پلیمرها، و افزودنی های متفاوتی هستند، تولید می‌شوند. اینک حدود 3 تا 4 دهه است که کاربرد این ماده در شرایط خاص و مختلف مورد استقبال مهندسان و کاربران آن قرار گرفته است.

امروزه بتن یکی از کاربردی ترین مصالح ساختمانی بشمار می آید. مهمتریم ویژگی های بتن که آن را به ماده محبوبی تبدیل نموده دسترسی آسان و سریع به مواد اولیه و  ارزان بودن هزینه آن است. لازم بذکر است تولید بتن با خواص متفاوت به روش های مختلف با استفاده از فشار هیدرولیکی، تخلیه هوا، ویبره، حرارت، بخار، اتوکلاو و قالب انجام می‌گیرد. دسترسی آسان به مصالح آن، دوام بالا و همچنین احتیاج به ساخت سازه‌های بتنی چون سدها، تونل‌ها، سازه‌ها، راه‌ها، پل‌ها و ساختمان‌ها، این ماده را بسیار پر مصرف نموده‌است. با پیشرفت علم و تکنولوژی و انجام آزمایشات گوناگون امروزه مشخص شده‌است که صرفا توجه به مقاومت به عنوان یک معیار برای طرح بتن برای محیط ها و کاربردهای مختلف نمی‌تواند جوابگوی مشکلاتی باشد که در درازمدت در سازه‌های بتنی ایجاد می‌گردد. مسئله دوام بتن چند سالی است که در محیط‌ها و شرایط مختلف مورد توجه قرار گرفته‌است. مشاهده خرابی‌هایی بوجود آمده بر اثر عوامل فیزیکی و شیمیایی در بتن‌ها در جای جای جهان و همچنین با شدتی بیشتر در کشورهای در حال توسعه، افکار و اذهان مهندسان و شیمیدانان را به سمت طراحی بتن‌هایی با ویژگی خاص و با دوام لازم سوق داده‌است. در این راستا شرکت پارس الیس نیز با دستورالعمل‌ها و استانداردهای متفاوت برای شرایط و محیط های مختلف برای طرح بتن با عملکرد بالا در دستور کار خود قرار داده تا در زمینه کفسازی صنعتی و کفپوش بتنی بتواند پاسخگوی نیاز کارفرمایان محترم خود باشد.

کفپوش بتنی در مجموعه پارس الیس به کفسازی های صورت گرفته با بتن فرآوری شده بوسیله انواع الیاف و افزودنی بتن مختلف تعلق میگیرد. در این میان اجرای بتن به روش مکانیزه، بتن الیافی و همچنین کفپوش بتن سخت رنگی از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

چنانچه در اجرای بتن به روش مکانیزه اشاره شده، به بتن آماده داخل میکسر انواع افزودنی بتن و الیاف با توجه به نوع کاربری پروژه و مشخصات اقلیمی منطقه پروژه، افزوده میشود که باعث افزایش انواع مقاومت های شیمیایی، فیزیکی، فشاری، خمشی و ... میگردند. سطح قالب بندی شده، بتن با دستگاه مجیک و تراز لیزری بر روی سطح بصورت یکدست با حداقل تلورانس پهن میگردد و سپس بالغ بر 10 ساعت با دستگاه ماله پروانه بر روی آن پرداخت انجام میگیرد. این نحوه اجرا امکان جدا شدن دانه بندی بتن از یکدیگر را به صفر می­رساند و تراکم بتن را حداقل تا 5 برابر افزایش میدهد.

همچنین بتن سخت اجرا شده بر روی بتن تازه­ ی مقاوم شده با استفاده از افزودنی و الیاف بتن علاوه بر خصوصیات ذکر شده دارای خواص ضد سایش و مقاوم در برابر فشارهای بالاتر و کنده شدن نیز میباشد. بتن سخت صنعتی بعنوان مواد ضد سایش با مقاومت سایشی نزدیک به الماس امروزه در سراسر کره زمین مورد استقبال و استفاده کاربران مختلف قرار گرفته است. بخصوص در کارخانه های صنعتی با بار ثابت و دینامیکی بالا و همچنین سطوح پر تردد با ماشین های سنگین همچون تریلرها، جک پالت و لیفتراک استفاده از کفپوش بتنی بتن سخت بصورت ویژه پیشنهاد میگردد. این محصول علاوه بر مقاومت های بالا و پاسخگویی به نیازهای فنی کاربران، دارای زیبایی و ظاهر مناسبی است که توجه همه را بیش از سایر کفپوش های بتنی به خود جلب نموده است.

کارفرمایان و کاربران محترم میتوانند از بازدید پروژه هایشان و همچنین مشاوره رایگان توسط کارشناسان شرکت پارس الیس استفاده نموده تا بتوانند از اطلاعات مبسوط ایشان استفاده نموده و به راحتی برای کفسازی سطح پروژه خود تصمیم گیری نمایند.

9 / 10
از 7 کاربر